زبان های برنامه نویسی زیادی در دسترس هستند، و انتخاب زبانی که با آن احساس راحتی می کنید در میان بسیاری از آنها کار آسانی نیست. برخی از زبان ها برای یادگیری و کاربرد آسان هستند، در حالی که برخی دیگر دشوار و پیچیده هستند. به عنوان مثال، PHP یکی از ساده ترین زبان های برنامه نویسی است، اما C++ یکی از سخت ترین آنهاست.

بنابراین، این مقاله به شما کمک می کند تا زبان های برنامه نویسی مختلف و کاربرد آنها را درک کنید تا به شما در انتخاب زبان مناسب با توجه به نیازتان کمک کند. شما یاد خواهید گرفت که چه زبان برنامه نویسی در حال حاضر در صدر قرار دارد و توسعه دهندگان زبان های دیگر را برای کار خود ترجیح می دهند.

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2022 (شاخص TIOBE)

شاخص TIBO

شاخص TIOBE در ژوئن 2022

این شاخص رتبه بندی فعلی زبان های برنامه نویسی معروفی را که توسعه دهندگان بیشتر ترجیح می دهند را نشان می دهد. برای ژوئن 2022 به روز شده است.

به گفته پل یانسن، مدیر عامل TIOBE، جاوا در سمت بازنده قرار دارد. در آوریل 2020، جاوا همچنان در رتبه اول شاخص TIOBE قرار داشت. در همان ماه، جاوا مجبور شد جایگاه اول خود را به C واگذار کند. بعدها، در سال 2021، پایتون غیرقابل توقف شد و از جاوا نیز پیشی گرفت. حالا به نظر می رسد C++ زبان بعدی است که جاوا را پشت سر گذاشته است.

علاوه بر این، او توضیح داد که موفقیت C++ به دلیل برنامه‌نویسی و عملکرد سطح بالای آن است. زبان C++ هر 3 سال یکبار بازبینی و به روزرسانی می شود. چنین ویرایش‌هایی حاوی ویژگی‌های نوآورانه‌ای هستند که  این زبان را با سی شارپ و جاوا  قابل مقایسه می‌کند.

Python

نام بردن از پایتون دیگر به عنوان یکی از محبوب ترین زبان ها در میان توسعه دهندگان و در جامعه متخصصین علوم داده  تعجب آور نیست. طبق شاخص TIOBE، پایتون همچنان جایگاه اول خود را در نمودار ترند حفظ کرده است. این اطلاعات از داده‌های خامی می‌آید که از Google Trends می‌آید. رتبه 12.20% را با تغییر +0.35% حفظ می کند.

این یک زبان مبتدی است که می توانید از آن به عنوان سکوی پرشی برای یادگیری زبان های دیگر و چارچوب های برنامه نویسی استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید از زبان برنامه‌نویسی برای ساخت بازی‌های ساده استفاده کنید، که ساختن سریع نمونه‌های اولیه را آسان می‌کند. این زبان برنامه نویسی عمدتاً برای توسعه اپلیکیشن، توسعه back-end و Data Science استفاده می شود.

پایتون یکی از ساده ترین زبان ها برای یادگیری و استفاده است که آن را هم برای مبتدیان و هم برای برنامه نویسان با تجربه مناسب می کند. این یک کتابخانه عظیم از دستورات و عملکردها را ارائه می دهد که از وظایف و دستورات روزمره پشتیبانی می کند. به دلیل قابلیت های تعاملی آن، برنامه نویسان می توانند کد را در لحظه آزمایش کنند و زمان صرف شده برای ایجاد و آزمایش بخش های طولانی از کد را کاهش دهند.

Blender، Inkscape و Autodesk از Python برای توسعه تصویربرداری دو بعدی و بسته های انیمیشن سه بعدی استفاده می کنند. علاوه بر این، از آن برای ساخت بازی هایی مانند Civilization IV، Vegas Trike و Toontown استفاده شده است. دانشمندان و برنامه نویسان از Python برای نرم افزارهایی مانند FreeCAD و Abacus و برنامه های کاربردی وب محبوب مانند YouTube، Quora، Pinterest و Instagram استفاده می کنند.

C

C از جاوا پیشی گرفته و با امتیاز 11.91 درصد در رتبه دوم فهرست محبوب ترین زبان های برنامه نویسی قرار گرفته است. این یکی از قدیمی ترین و ضروری ترین زبان های برنامه نویسی است که در سراسر جهان توسط برنامه نویسان مورد استفاده قرار می گیرد. زبان های برنامه نویسی C دارای ویژگی های متعددی هستند که باعث می شود برنامه نویسان به شدت به آنها اعتماد کنند. برای ساخت پایگاه داده، طراحی کامپایلر، توسعه سیستم عامل، طراحی مرورگرها، GPU، بازی و انیمیشن و سیستم های Embedded استفاده می شود.

این یک زبان برنامه نویسی مستقل از ماشین است که برای ساخت چندین نوع برنامه کاربردی و سیستم عامل مانند ویندوز استفاده می شود. همچنین می توانید با این زبان برنامه های پیچیده ای مانند Git، Oracle، مترجم پایتون و بازی های شگفت انگیز ایجاد کنید.

محبوبیت این زبان برنامه نویسی قدرتمند را می توان برگرفته از شرکت هایی است که از آن استفاده می کنند. با وجود قدیمی بودن، C توسط شرکت های برتر مانند اپل، فیس بوک، گوگل، مسترکارت، مایکروسافت، انویدیا، ردهت، تلگرام، VMware و یوتیوب استفاده می شود.

Java

جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است که متعلق به شرکت اوراکل است. هم ویژگی های برنامه نویسی شی گرا و هم کاربردی را ارائه می دهد. برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی، جاوا برای استفاده آسان طراحی شده است که یادگیری، نوشتن، کامپایل و اشکال زدایی این زبان را آسان تر می کند. در حال حاضر، بیش از 3 میلیارد دستگاه در حال اجرا برنامه های کاربردی با جاوا ساخته شده است. در حال حاضر، بر اساس شاخص TIOBE، در فهرست زبان های برنامه نویسی محبوب با رتبه 10.47 در رتبه سوم قرار دارد.

علاوه بر این، جاوا توسعه برنامه های موفق مستقل از پلت فرم را تسهیل می کند. برای کامپایل کد جاوا، به ماشین مجازی جاوا نیاز دارید که کد بایت را به زبان ماشین ترجمه می کند. به یاد داشته باشید، هر سیستم عامل بسته به نیاز خود از نسخه های مختلف JVM استفاده می کند.

برای ایجاد یک برنامه دسکتاپ با جاوا، به چندین ابزار از جمله JDK، Netbeans، IDE، SQL و Java FX، علاوه بر فریمورک هایی مانند JFoenix، Tornado FX، GWT، RCP، Hadoop، JMF، Kafka، Eclipse، Log4j نیاز دارید. , Grails بسته به نیاز شما. جاوا مطمئناً بهترین زبان برنامه نویسی ذکر شده برای برنامه های دسکتاپ و توسعه چند پلتفرمی است.

C++

C++ با رتبه چهارم در نمودار TIOBE، یک زبان برنامه نویسی پرکاربرد است که توسط برنامه نویسان در سراسر جهان برای توسعه چند پلتفرمی و برنامه های دسکتاپ استفاده می شود. از آنجایی که سطح پایینی دارد، دسترسی سطح بالایی به حافظه و منابع سیستم ارائه می دهد تا به توسعه دهندگان کمک کند تا بهترین برنامه ها را ایجاد کنند. توسعه دهندگان می توانند کد منبع C++ را با کمک محیط توسعه یکپارچه (IDE) اشکال زدایی و ویرایش کنند. QT Creator، XCode، NetBeans، Eclipse و Visual Studio نمونه هایی از IDE ها هستند.

توسعه دهندگان C++ می توانند از کامپایلرها برای پلتفرم های مختلف استفاده کنند و این برنامه ها را تا حد زیادی قابل حمل می کند. اغلب برای توسعه برنامه‌هایی استفاده می‌شود که عملکرد در آنها اولویت دارد، مانند برنامه‌های سرویس گیرنده/سرور، محصولات تجاری مانند Adobe و Firefox، Google Chrome، MS Office و بازی‌های ویدیویی.

خوبی C++ این است که یک کتابخانه استاتیک بزرگ و چندین کامپایلر برای توسعه دهندگان ارائه می دهد. این به آنها کمک می کند تا برنامه های مبتدی تا حرفه ای ایجاد کنند. جدای از آن، از مدیریت استثنا و اضافه بار عملکرد نیز پشتیبانی می کند.

C#(C sharp)

C# که توسط مایکروسافت ایجاد شده است یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که برای ایجاد چندین برنامه و برنامه متمایز مانند برنامه های دسکتاپ، سرویس های مبتنی بر ابر، برنامه های موبایل، وب سایت ها، بازی ها و نرم افزارهای سازمانی استفاده می شود. بر اساس شاخص TIOBE، در حال حاضر با رتبه 6.12 درصد در جایگاه پنجم قرار دارد.

این زبان تا حدودی شبیه به C است و همچنین شباهت هایی به جاوا و جاوا اسکریپت دارد. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های مختلف قدرتمند و ایمن را ایجاد کنند که توسط .NET Framework پشتیبانی می شوند. برای ایجاد اپلیکیشن های سی شارپ می توانید از ابزارها و فریم ورک های مختلفی مانند NET WPF، Blazor، Avalonia، WinForms، UWP، Xamarian، .NET MAUI، Uno Platform و غیره استفاده کنید.

این در واقع یکی از پر تقاضاترین زبان های برنامه نویسی است. با این حال، دلایل دیگری برای داشتن این مهارت وجود دارد. مانند بسیاری از زبان های محبوب، سی شارپ دارای یک انجمن بزرگ است که از دانشجویان جدید پشتیبانی می کند. بنابراین، یادگیری سی شارپ نسبت به برخی از جدیدترین و کم مستندترین زبانها آسانتر است.

سی شارپ نقش مهمی در توسعه برنامه های دسکتاپ و وب دارد. بنابراین، اگر شما یک توسعه دهنده #C هستید، باید بدانید که مدیران استخدام به دنبال توسعه دهندگانی هستند که بتوانند با #C کدنویسی کنند.

Java Script

از سال 2022، جاوا اسکریپت در حال حاضر به عنوان رایج ترین زبان مورد استفاده در جهان است. 95 درصد از تمام وب سایت ها، چه استارتاپ های کوچک و چه شرکت های بزرگ، از آن استفاده می کنند. تعدادی از آنها در حال کار بر روی وب سایت یا برنامه خاصی هستند که به درک قوی از این زبان نیاز دارد. بر اساس شاخص TIOBE، در حال حاضر با رتبه 2.09 در رتبه هفتم قرار دارد.

جاوا اسکریپت عمدتاً برای ساخت سرورهای وب، برنامه های موبایل، توسعه وب و توسعه بازی استفاده می شود. این زبان امروزه به دلیل ماهیت مبتدی پسند و این واقعیت که اکثر مرورگرهای وب از آن استفاده می کنند، پرکاربردترین زبان در سراسر جهان است. برای یادگیری جاوا اسکریپت تقریباً نیازی به تجربه کدنویسی قبلی ندارید. فقط تمرین را شروع کنید و در راه همه چیز را خواهید فهمید.

علاوه بر این، از آنجایی که این زبان به طور گسترده استفاده می شود، تعداد زیادی از انجمن ها، دوره ها و منابع راهنمای حرفه ای آنلاین وجود دارد. ترکیب HTML، CSS و جاوا اسکریپت به برنامه نویسان کنترل بیشتری بر روی وب سایت های خود می دهد و به آنها اجازه می دهد تا تجربه کاربری بهتری از نظر ناوبری و خوانایی ایجاد کنند.

SQL

در جایگاه هشتم، ما SQL یا زبان پرس و جو ساختاریافته با امتیاز 1.94% داریم. این یک زبان برنامه نویسی است که به کاربران امکان جستجو و دستکاری پایگاه داده را می دهد. این به طور خاص برای نگهداری داده ها در یک RDBMS (سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای) طراحی شده است زیرا یک زبان خاص  داده است. به زبان ساده، SQL می تواند داده ها را از پایگاه داده جستجو و بازیابی کند و رکوردها را به روز ، اضافه و حذف کند.

SQL عمدتا برای مدیریت کسب و کار، مدیریت پایگاه داده و گزارش های فروش استفاده می شود. در حالی که SQL بسیار کاربردی است، برای پایگاه داده های کوچک مناسب است و همیشه خود را با پایگاه های بزرگ تطبیق نمی دهد.

 

هر مسیری که تصمیم بگیرید، یک چیز مسلم است: اکنون بهترین زمان برای کسب مهارت های کدنویسی و راه اندازی حرفه ای در زمینه کدنویسی است. این زبان های برنامه نویسی در سال 2022 تقاضای زیادی خواهند داشت. امیدوارم آنها به شما کمک کنند تا شروع کنید.

 

منبع: medium.com